Představujeme pátý newsletter projektu WELCOME, který je koordinován Nakladatelstvím Dr. Josef Raabe s.r.o. Jedná se o mezinárodní evropský projekt Erasmus+, spadající pod Klíčovou akci 2 (KA2), jehož se účastní Česká republika, Slovenská republika a Bulharsko. Mezi našimi partnery jsou Univerzita Karlova v Praze, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychologie v Bratislavě, Institut za psihichnozdrave i razvitie v Sofii, online agentura M7 v Bratislavě a poté ve všech zmíněných zemích základní a mateřské školy, které se podílejí na vývoji a testování hlavních výstupů. Jmenovitě MŠ Mirotice, MŠ a ZŠ Zubrohlava a MŠ Prikazka bez krai v Sofii.
Metodika v tištěné podobě je na světě již ve všech třech jazykových verzích – česky, slovensky, bulharsky. V tuto chvíli je již u partnerských organizací ve všech projektových zemích a partneři pracují na její distribuci především do mateřských škol. Sbíráme také první ohlasy, jako například tento:
Metodika je zpracována citlivě, přehledně a systematicky. Velice oceňuji zohlednění a zapracování jednotlivých požadavků a potřeb učitelek mateřských škol, které vzešly ze společné diskuze kolektivu autorů projektu Welcome s učitelkami MŠ. Oceňuji práci autorského týmu, který dokázal během krátké doby propracovat problematiku inkluzivního vzdělávání dětí v předškolním vzdělávání, vše dotáhnout do konce a vydat pro nás – učitelky – tak žádaný materiál. Věřím, že Metodika pomůže učitelkám v mateřských školách ještě lépe pochopit problematiku vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a bude jim nápomocna při jejich vzdělávání.
Jarmila Svobodová, vedoucí učitelka 15. MŠ – Erbenova, Písek V současné době také probíhají produkční práce na přípravě poslední, anglické jazykové verze, která bude dostupná v elektronické podobě.
V současné době probíhají dokončovací práce na aplikaci WELCOME IDEA. Jsou naprogramované všechny aktivity a probíhají poslední revize ze strany editorů. Souběžně s dokončovacími pracemi probíhá testování v několika (nejen partnerských) mateřských školách. Na děti čeká v aplikaci téměř 80 aktivit, mezi kterými děti najdou například kvízy, skládání puzzle, řazení obrázků, vkládačky či kreslení. Posledním krokem po dokončení aktivit a celkovém vyladění aplikace budou překlady do ostatních partnerských jazyků.
Ve všech partnerských mateřských školách úspěšně proběhly workshopy, při nichž si učitelé se skupinami dětí, včetně dětí s SVP, vyzkoušeli, jak zahrnout práci s aplikací do běžného dne v mateřské škole. V rámci každého workshopu učitelé s dětmi realizovali jeden z originálních tematických bloků (scénářů) postavených na využití aktivit z aplikace WELCOME IDEA. Kromě partnerských mateřských škol proběhly workshopy i v nezávislých mateřských školách, které doposud do projektu zapojeny nebyly.
Z workshopů jsme získali velmi dobrou zpětnou vazbu jak na jednotlivé aktivity zahrnuté v aplikaci WELCOME IDEA, tak na původní scénáře, jejichž autory byli učitelé zúčastněných projektových mateřských škol. Všechny scénáře najdou učitelé v příručce, která je uceleným návodem pro učitele, jak uspořádat a vést integrované bloky, pracovní skupiny s využitím aplikace tak, aby byly naplněny požadavky individualizace ve vzdělání.
Před sebou máme dokončovací práce jak na aplikaci WELCOME IDEA, tak na příručce Podpora práce s dětmi s SVP v předškolním vzdělávání (WELCOME workshopy). Všechny projektové výstupy budou představeny na závěrečné mezinárodní diseminační konferenci, která proběhne v Praze 24.4. 2019. Konference není jedinou příležitostí, kdy se může širší (nejen) učitelská veřejnost seznámit s výstupy projekty WELCOME. Spolu s distribucí tištěné Metodiky probíhá také rozsáhlá propagace projektových výstupů za přispění všech partnerských organizací. Na závěr projektového období budou prostřednictvím speciálního newsletteru seznámeny se všemi projektovými výstupy i vzdělávací instituce z celé řady evropských nepartnerských zemí.
Projekt WELCOME se prezentuje:
Sledujte naše výstupy, podpořte autory a dejte nám zpětnou vazbu, jak se nám daří naše cíle plnit!
Přejeme Vám krásné jaro!