Projekt s názvom WELCOME (z anglického We Learn and COMmunicate Ensemble – voľne preložené ako „učíme sa a komunikujeme“) kombinuje snahy ôsmich relevantných organizácií z troch európskych krajín (Česká republika, Slovensko a Bulharsko) s cieľom vytvoriť inovatívne produkty, ktoré prispejú k zvyšovaniu kompetencií učiteľov v predškolskom vzdelávaní s ohľadom na heterogénne potreby a rozdielne schopnosti detí v štátnych materských školách. Projekt tiež prispeje k zníženiu rozdielov vo výsledkoch vzdelávania detí zo znevýhodneného prostredia alebo z kultúrne odlišných prostredí, a to najmä pomocou inovatívneho komplexného prístupu. Hlavnými prioritami sú:
1.
Zvyšovanie kvality
predškolského vzdelávania a starostlivosti
V čase bezprecedentných výziev je dôležitosť poskytnutia dobrého štartu pre všetky deti prostredníctvom kvalitného predškolského vzdelávania základným kameňom európskej stratégie pre chytrý a udržateľný rozvoj, t. j. EU 2020.
V poslednom období svedčí o dôležitosti vysokokvalitného predškolského vzdelávania veľké množstvo spoločných reakcií na politiku a programy medzi Európskou komisiou a jednotlivými členskými štátmi. Od vydania Záverov komisie týkajúcich sa predškolského vzdelávania z roku 2011 sa kladie stále väčší dôraz na dôležitosť inštitucionálneho vzdelávania v ranom období života detí nielen preto, aby bola zaistená účasť rodičov na pracovnom trhu, ale hlavne preto, aby sa znížil dopad socioekonomických nerovností a aby bol zaistený úspešný osobnostný rozvoj každého dieťaťa.
V tomto ohľade projekt WELCOME navrhne, otestuje a implementuje inovatívny manuál a aplikáciu pre chytré zariadenia, ktoré budú dostupné 24 hodín denne a ktoré poskytovateľom predškolského vzdelávania poskytne podporu v ich každodennej práci s deťmi. Ďalej je naším cieľom ukázať učiteľom, ako organizovať činnosti pre deti založené na modeli interaktívneho workshopu, čo im umožní doplniť tradičné výučbové postupy o inovatívne prístupy.
2.
Posilnenie profilu profesií v školstve a vzdelávaní
bude od všetkých učiteľov vyžadovať, aby si osvojili zručnosti a kompetencie potrebné na poskytovanie vysokokvalitného vzdelávania.
V súlade s touto prioritou uvádza pracovný dokument Európskej komisie „Podpora profesií vo vzdelávaní s cieľom zlepšenia výsledkov“, že profesionáli v oblasti výučby a vzdelávania sú najdôležitejšími determinantmi toho, ako sa bude študentom dariť, a že veľmi záleží na tom, čo učitelia vedia, robia a na čom im záleží.
Závery Európskej komisie týkajúce sa účinného vzdelávania učiteľov navyše zdôrazňujú, že vysokokvalitná výučba je všeobecne uznávaná za jeden z kľúčových faktorov na dosahovanie dobrých výsledkov vo vzdelávaní tým, že sa rozvíjajú vedomosti, zručnosti, postoje a hodnoty, ktoré deti potrebujú, aby realizovali celý svoj potenciál ako jednotlivci aj ako aktívni členovia spoločnosti a pracovná sila.
V tomto ohľade projekt WELCOME poskytuje štruktúrované, otestované a overené aktivity, metódy a techniky pre učiteľov, ktorí pracujú s heterogénnymi skupinami detí v rámci predškolskej starostlivosti, ktoré následne prispejú k propagácii a integrácií hodnôt spomínaných vyššie.
3.
Otvorené a inovatívne vzdelávanie a práca s mladými v digitálnej ére
Európska komisia zdôraznila – na základe analýzy najnovších dôkazov z rôznych krajín a na základe diskusie s odborníkmi –, že prístup k univerzálne dostupnému, vysoko kvalitnému a inkluzívnemu predškolskému vzdelaniu je prospešný pre všetkých.
Táto priorita tiež odráža akčný plán Európskej komisie „Otvárame vzdelávanie“ a vyžaduje, aby si učitelia osvojili zručnosti nevyhnutné na využívanie moderných technológií v procese výučby. Projekt navyše propaguje vytvorenie otvorených zdrojov pre vzdelávanie dostupných v niekoľkých jazykoch.
Ako reakciu na túto potrebu vyvinie projekt WELCOME mobilnú aplikáciu v štyroch jazykových mutáciách (EN, CZ, SK, BG), ktorá sa bude riadiť v súčasnosti platnými štandardami uplatňovanými pri vývoji vzdelávacích aplikácií. To učiteľom umožní aplikovať a využívať interaktívne technológie na každodennej báze a rozvinúť zručnosti potrebné na ich začlenenie do bežnej výučby.