Проектът „Ансамбъл Ние се Учим и Общуваме“ (WE Learn and COMmunicate Ensemble (WELCOME))ще обедини усилията на осем съответни организации от три европейски страни (Чешката република, Словакия и България), за да се създадат иновативни продукти, които ще допринесат за повишаване на компетенциите на учителите относно образованието и грижи в ранна детска възраст (ОГРДВ), в справянето с разнородни потребности, ниво на постижения и индивидуални способности за учене сред децата в масовите детски градини. Проектът също така ще допринесе за намаляване на различията в резултатите от обучението, които засягат деца в неравностойно положение и / или от различен произход, по-специално чрез иновативен всеобхватен подход. Основните приоритети на проекта са:
1.
Подобряване на качеството на образованието и грижите в ранна детска възраст (ОГРДВ)
Във време на безпрецедентни предизвикателства, значението на предоставянето на всички наши деца едно солидно начало чрез предоставяне на качествено образование в ранна детска възраст е в центъра на европейската стратегия за интелигентен и устойчив растеж, т.е. ЕС 2020 г.
През последните години значението на високо качество на образование и грижи в ранна детска възраст (ОГРДВ) се отразява в по-голям обем на съвместно обсъждане на политиките и програмите между Европейската комисия и държавите-членки. От заключенията на Съвета от 2011 г. относно образованието и грижите в ранна детска възраст, се вижда, че има все по-голям акцент върху важността на базата на предоставянето от институциите в ранните години, не само за участието на пазара на труда за родителите, но и за смекчаване на социално-икономическите неравенства и най-важното за детското личностно развитие.
В тази връзка проектът WELCOME ще проектира, пилотира и прилага иновативно ръководство и 24-часов достъп до приложение за смарт- устройства за подпомагане на преподавателите в ежедневната им работа с деца, за да се гарантира ефективно и достъпно ОГРДВ. Освен това, нашата цел е да се обучават учители за това как да провеждат интерактивни дейности, базирани на семинари с деца, за да се даде възможност за допълване на традиционните методи с новаторски подходи.
2.
Укрепване на профила на преподавателските професии
изисква всички учители да развиват знания и умения, необходими за предоставяне на висококачествено образование.
В съответствие с този приоритет, в работния документ на персонала на Комисията: "Подпомагане на Преподавателските професии за по-добри резултати от ученето" се посочва, че преподаващите специалисти са най-важните фактори за това как учащите ще се представят; и това, което има значение, е какво учителите знаят, правят, и полагат грижи.
В допълнение, заключенията на Съвета на ЕС за ефективно обучение на преподаватели подчертават, че високото качество на преподаване е широко признато за един от ключовите фактори за постигане на успешни резултати от обучението, чрез развиване на знанията, уменията, нагласите и ценностите, от които децата се нуждаят, за да реализират пълния си потенциал, както като индивиди, така и като активни членове на обществото и работна сила.
В тази връзка, проектът WELCOME ще предлага структурирани, тествани и валидирани дейности, методи и техники за преподаватели, работещи с разнородни групи от деца в ОГРДВ, които ще допринесат за популяризирането и интеграцията на всички стойности, изброени по-горе.
3.
Отворено и иновативно образование, обучение и работа с младите, вградени в ерата на цифровите технологии
Европейската комисия подчерта - въз основа на анализ на най-новите кръстосани национални доказателства и дискусии с експерти на високо равнище - че достъпа до всеобщо достъпни, висококачествени услуги за ОГРДВ е от полза за всички.
Този приоритет отразява плана за действие на Европейската комисия „Отварянето на образованието“ и призовава учителите за придобиване на умения за използване на съвременни технологии в организирането на учебния процес.
В допълнение, той насърчава създаването на многоезични ресурси за европейско отворено образование. За да отговори на тази необходимост, проекта WELCOME ще разработи мобилно приложение в 4 езикови версии (английски, чешки, словашки и български), в съответствие с всички съвременни стандарти за създаване на приложения в обучението. Това ще даде възможност на учителите да прилагат и използват ежедневно интерактивни технологии и да развият умения, за да ги интегрират в тяхната нормална преподавателска дейност.